Bár a felmérésekből tudható, hogy évről évre egyre többen választják a kerékpárt közlekedési eszköznek, reméljük, a tendencia idén sem törik meg, és 2019-ben a tavalyinál is többen tekernek majd az utakon. Ehhez azonban több kell a kezdeti lelkesedésnél és a tőlünk független körülmények javulásánál – gondolunk itt például a bicikli utak mennyiségére és minőségére… A rendszeres vagy mindennapos biciklizéshez leginkább kitartás kell, és persze az sem árt, ha tisztában vagyunk az eszköz működésével, ismerjük a főbb elemeit, alkatrészeit.
A bicikli olyan jószág, amelyik ha nem is napi-heti szintű, de mindenképp rendszeres ápolásra és karbantartásra szorul, legalábbis ha biztonságos és zökkenőmentes közlekedésre vágyunk. A leginkább kihagyhatatlan művelet a tavaszi, szezon előtti/eleji nagygenerál, amit a legtöbben profi műhelyre bíznak. Ez teljesen érthető, hiszen a szigorúan jó értelemben vett amatőr biciklistáknak nincs mindig kellően mély tudásuk, sem megfelelő eszközük a hibátlan munka elvégzéséhez. Laikus szemmel nézve az a rengeteg különféle bicikli alkatrész igencsak bonyolult szerkezetté varázsolja a kerékpárt, és csak a profi szerelők vannak azzal tisztában, hogy egy váltó, példának okáért, nem egy ördögi masinéria, hanem alapvetően egy viszonylag egyszerű szerkezet.
Ami egyedül is megy
Azonban bármikor adódhat olyan helyzet, amit magunknak kell megoldanunk, ezért szükséges bizonyos fokig felkészültnek lenni a biciklit illetően. Az alkatrészek működésére vonatkozó ismeretekkel roppant kellemetlen szituációkat úszhatunk meg. Tegyük fel, hogy biciklis kirándulásra megyünk, és útközben defektet kapunk. Ha nem értünk a defektszereléshez, és nincsenek nálunk a megfelelő eszközök, nemcsak a programunknak lőttek, hanem a jókedvünknek is. Az is előfordulhat, hogy menet közben beszorul a lánc, és meg kell bontanunk, de az sem ritka, hogy egy kátyú miatt nyolcast kap a kerekünk, és centrírozás nélkül nem tudunk tovább menni. Ezek mind-mind olyan helyzetek, amelyekből szakember segítsége nélkül is kimászhatunk – persze csak a megfelelő tudás és gyakorlat birtokában.
Minden biciklistának azt ajánljuk, hogy mechanikailag kifogástalan állapotban lévő eszközzel induljon útnak, és amennyire csak lehet, legyen tisztában a kerékpár működésével!